e-Bordro hizmetinden, maaşları KBS’den hesaplanan  657 sayılı Kanuna tabi memurlar ile kadro karşılığı sözleşmeli personel yararlanabilmektedir. Maliye Bakanlığının Genelgesi uyarınca bu kapsamdaki personel maaş bodrolarını yalnızca e-devletten alabilecektir. Genelge nedeniyle maaş mutemetliklerinden ıslak imzalı bordro verilememekte veya e-devletten alınmış çıktılar onaylanamamaktadır. 

e-devletten alınan bordroların, ilgili makamların imza ve mührünü taşıyan bordrolar ile aynı hukuki niteliğe sahip olması sağlandığından, kamu kurum ve kuruluşlarının veya bankaların, barkodlu bordo ibraz eden kamu görevlilerinden kaşeli, mühürlü veya ıslak imzalı bordro istememesi gerekmektedir.

e-devletten alınan bordrolarda maaşı oluşturan tüm gelir ve kesintiler görülebilmektedir. İsteyen kurum, kuruluş veya banka çalışanı e-devletten alınmış barkodlu bordroyu Belge Doğrulama sayfasından doğrulayabilir; icra, nafaka, kira, kefalet  gibi kesintiler varsa kesinti türünü ve tutarını görebilir. (Personelin maaşında icra varsa icra tutarı yazar, icra yoksa buna ilişkin herhangi bir ifade de bulunmaz.)

.E-DEVLET ÜZERİNDEN BARKODLU MAAŞ BORDROSU ALABİLMEK İÇİN;

  • www.turkiye.gov.tr adresindeki Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti sayfasına giriş yapınız.
  • Bordro almak istediğiniz yıl ve ayı seçip [Sorgula] butonuna tıklayınız.
  • Yeni gelen ekranda [Görüntüle] butonuna tıklayınız.
  • Yeni gelen ekranda [Bordro Görüntüle (Pdf)] butonuna tıklayınız.
  • Yeni gelen ekranda [Dosya İndir] butonuna tıklayınız.
  • Bilgisayarınıza indirdiğiniz barkodlu bordronuzu yazdırınız.

 
NOT: e-Devletten teknik arıza nedeniyle bordro alamayan personelin TC Kimlik numarası ve Ad Soyad belirtmek suretiyle maasuygulama@muhasebat.gov.tr adresine mail göndermesi gerekmektedir.