E-Bordro

Hazine ve Maliye Bakanlığının e-Bordro hizmetinden, maaşları KBS’den hesaplanan  657 sayılı Kanuna tabi memurlar ile kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışan personel yararlanabilmektedir.

Maliye Bakanlığının 02.07.2015 tarih ve 6574 sayılı genelgesi uyarınca maaşları KBS’den hesaplanan memurlar maaş bodrolarını yalnızca e-devletten alabileceklerdir. Söz konusu düzenleme nedeniyle maaş mutemetliklerinden ıslak imzalı bordro verilememekte veya e-devletten alınmış çıktılar onaylanamamaktadır. 

e-devletten alınan ve yine e-devletten doğrulaması yapılabilen bordroların, ilgili makamların imza ve mührünü taşıyan bordrolar ile aynı hukuki niteliğe sahip olması sağlandığından, kamu kurum ve kuruluşlarının veya bankaların, barkodlu bordo ibraz eden kamu görevlilerinden kaşeli, mühürlü veya ıslak imzalı bordro istememesi gerekmektedir.

e-devletten alınan barkodlu bordrolarda maaşı oluşturan tüm gelir ve kesintiler görülebilmektedir. İsteyen her kişi, kurum, kuruluş veya banka çalışanları e-devletten alınmış barkodlu bordroyu e-devletin Belge Doğrulama sayfasından doğrulayabilirler; personelin maaşından icra, nafaka, kira, kefalet, sendika aidatı ve benzeri kesinti yapılıyorsa kesinti türünü ve tutarını da görebilirler. (Personelin maaşından kesinti yapılmıyorsa bordroda da kesinti türü veya tutarı bulunmaz.)

.E-DEVLET ÜZERİNDEN BARKODLU MAAŞ BORDROSU ALABİLMEK İÇİN;

  • www.turkiye.gov.tr adresindeki Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti sayfasına giriş yapınız.
  • Bordro almak istediğiniz yıl ve ayı seçip [Sorgula] butonuna tıklayınız.
  • Yeni gelen ekranda [Görüntüle] butonuna tıklayınız.
  • Yeni gelen ekranda [Bordro Görüntüle (Pdf)] butonuna tıklayınız.
  • Yeni gelen ekranda [Dosya İndir] butonuna tıklayınız.
  • Bilgisayarınıza indirdiğiniz barkodlu bordronuzu yazdırınız.

 

NOT: İnteraktif bankacılık hesabı olanlar, e-devlet şifresi olmadan da internet üzerinden banka hesaplarına giriş yaptıktan sonra bankanın web sayfasındaki e-devlet simgesine tıklayarak e-devlet kapısına geçiş yapabilirler.